Allegro MicroSystems ACS754SCB-150-PSF
Part No.:
ACS754SCB-150-PSF
Package:
5-CB Formed Leads, PSF
Datasheet:
ACS754SCB-150-PSF.pdf
Description:
SENSOR CURRENT HALL 150A AC/DC
Shipping
ACS754SCB-150-PSF Specifications
Package/Case:
5-CB Formed Leads, PSF
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
For Measuring:
AC/DC
Current - Sensing:
150A
Sensitivity:
13.3mV/A
Frequency:
DC ~ 35kHz
Linearity:
±0.8%
Accuracy:
±1%
Voltage - Supply:
5V
Response Time:
11µs
Current - Supply (Max):
10mA
Operating Temperature:
-20°C ~ 85°C