Allegro MicroSystems ACS754LCB-130-PSF
Part No.:
ACS754LCB-130-PSF
Package:
5-CB Formed Leads, PSF
Datasheet:
ACS754LCB-130-PSF.pdf
Description:
SENSOR CURRENT HALL 130A AC/DC
Shipping
ACS754LCB-130-PSF Specifications
Package/Case:
5-CB Formed Leads, PSF
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
For Measuring:
AC/DC
Current - Sensing:
130A
Sensitivity:
15mV/A
Frequency:
DC ~ 35kHz
Linearity:
±1.5%
Accuracy:
±1%
Voltage - Supply:
5V
Response Time:
11µs
Current - Supply (Max):
10mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C