Allegro MicroSystems ACS752SCA-100
Part No.:
ACS752SCA-100
Package:
5-CA Formed Leads, PFF
Datasheet:
ACS752SCA-100.pdf
Description:
SENSOR CURRENT HALL 100A AC/DC
Shipping
ACS752SCA-100 Specifications
Package/Case:
5-CA Formed Leads, PFF
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
For Measuring:
AC/DC
Current - Sensing:
100A
Sensitivity:
20mV/A
Frequency:
DC ~ 50kHz
Linearity:
±4.4%
Accuracy:
±1%
Voltage - Supply:
5V
Response Time:
8µs
Current - Supply (Max):
10mA
Operating Temperature:
-20°C ~ 85°C