Allegro MicroSystems ACS750LCA-075
Part No.:
ACS750LCA-075
Manufacturer:
Allegro MicroSystems
Category:
Current Sensors
Package:
5-CA Formed Leads, PFF
Datasheet:
ACS750LCA-075.pdf
Description:
SENSOR CURRENT HALL 75A AC/DC
Shipping
ACS750LCA-075 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Allegro MicroSystems
Series:
Package/Case:
5-CA Formed Leads, PFF
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
For Measuring:
AC/DC
Sensor Type:
Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing:
75A
Number of Channels:
1
Output:
Ratiometric, Voltage
Sensitivity:
19.75mV/A
Frequency:
DC ~ 13kHz
Linearity:
±5%
Accuracy:
±1%
Voltage - Supply:
5V
Response Time:
27µs
Current - Supply (Max):
10mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C