Allegro MicroSystems ACS714ELCTR-20A-T
Part No.:
ACS714ELCTR-20A-T
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
ACS714ELCTR-20A-T.pdf
Description:
SENSOR CURRENT HALL 20A AC/DC
Shipping
ACS714ELCTR-20A-T Specifications
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status:
Not For New Designs
For Measuring:
AC/DC
Current - Sensing:
20A
Output:
Ratiometric, Voltage
Sensitivity:
100mV/A
Frequency:
DC ~ 80kHz
Linearity:
±1.5%
Accuracy:
±1.5%
Voltage - Supply:
5V
Response Time:
3.5µs
Current - Supply (Max):
13mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C