Allegro MicroSystems ACS71240LLCBTR-030B3
Part No.:
ACS71240LLCBTR-030B3
Manufacturer:
Allegro MicroSystems
Category:
Current Sensors
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
ACS71240LLCBTR-030B3.pdf
Description:
SENSOR CURRENT HALL 30A 8SOIC
Shipping
ACS71240LLCBTR-030B3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Allegro MicroSystems
Series:
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
For Measuring:
AC/DC
Sensor Type:
Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing:
30A
Number of Channels:
1
Output:
Voltage
Sensitivity:
44mV/A
Frequency:
120kHz
Linearity:
±1%
Accuracy:
±6%
Voltage - Supply:
3V ~ 3.6V
Response Time:
4µs
Current - Supply (Max):
12mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C