Allegro MicroSystems ACS709LLFTR-20BB-T
Part No.:
ACS709LLFTR-20BB-T
Manufacturer:
Allegro MicroSystems
Category:
Current Sensors
Package:
24-SSOP (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
ACS709LLFTR-20BB-T.pdf
Description:
SENSOR CURRENT HALL 20A AC/DC
Shipping
ACS709LLFTR-20BB-T Specifications
Manufacturer:
Allegro MicroSystems
Series:
Package/Case:
24-SSOP (0.154", 3.90mm Width)
Product Status:
Not For New Designs
For Measuring:
AC/DC
Sensor Type:
Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing:
20A
Number of Channels:
1
Output:
Ratiometric, Voltage
Sensitivity:
56mV/A
Frequency:
DC ~ 120kHz
Linearity:
±0.25%
Accuracy:
±2%
Voltage - Supply:
3V ~ 5.5V
Response Time:
4µs
Current - Supply (Max):
14.5mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C