Allegro MicroSystems ACS70331EOLCTR-2P5U3
Part No.:
ACS70331EOLCTR-2P5U3
Manufacturer:
Allegro MicroSystems
Category:
Current Sensors
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
ACS70331EOLCTR-2P5U3.pdf
Description:
HIGH SENSITIVITY, GMR-BASED CURR
Shipping
ACS70331EOLCTR-2P5U3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Allegro MicroSystems
Series:
ACS70331
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
For Measuring:
AC/DC
Sensor Type:
GMR
Current - Sensing:
2.5A
Number of Channels:
1
Output:
Voltage
Sensitivity:
800mV/A
Frequency:
DC ~ 1MHz
Linearity:
±0.2%
Accuracy:
Voltage - Supply:
3V ~ 4.5V
Response Time:
535ns
Current - Supply (Max):
6mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C