Comchip Technology ACPDQC3V3T-HF
Part No.:
ACPDQC3V3T-HF
Manufacturer:
Comchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
0402 (1006 Metric)
Datasheet:
ACPDQC3V3T-HF.pdf
Description:
TVS DIODE 3.3VWM 9.8VC 0402C
Shipping
ACPDQC3V3T-HF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Comchip Technology
Package/Case:
0402 (1006 Metric)
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
3.3V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
3.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
9.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
16A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
Power Line Protection:
No
Applications:
Capacitance @ Frequency:
20pF @ 1MHz