Broadcom Limited ACNV2601-500E
Part No.:
ACNV2601-500E
Manufacturer:
Broadcom Limited
Category:
Logic Output Optoisolators
Package:
10-SMD, Gull Wing
Datasheet:
ACNV2601-500E.pdf
Description:
OPTOISO 7.5KV OPEN COLL 10DIP GW
Shipping
ACNV2601-500E Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Broadcom Limited
Series:
Package/Case:
10-SMD, Gull Wing
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Number of Channels:
1
Inputs - Side 1/Side 2:
1/0
Voltage - Isolation:
7500Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min):
20kV/µs
Input Type:
DC
Output Type:
Open Collector, Schottky Clamped
Current - Output / Channel:
50 mA
Data Rate:
10MBd
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):
80ns, 80ns
Rise / Fall Time (Typ):
25ns, 10ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.64V
Current - DC Forward (If) (Max):
20mA
Voltage - Supply:
4.5V ~ 5.5V
Grade:
Qualification:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C