Abracon LLC ACML-0805-501-T
Part No.:
ACML-0805-501-T
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
ACML-0805-501-T.pdf
Description:
FERRITE BEAD 500 OHM 0805 1LN
Shipping
ACML-0805-501-T Specifications
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Impedance @ Frequency:
500 Ohms @ 100 MHz
Current Rating (Max):
500mA
DC Resistance (DCR) (Max):
300mOhm
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Height (Max):
0.041" (1.05mm)
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)