TDK Corporation ACB1608L-015-T
Part No.:
ACB1608L-015-T
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Ferrite Beads and Chips
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
ACB1608L-015-T.pdf
Description:
FERRITE BEAD 15 OHM 0603 1LN
Shipping
ACB1608L-015-T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
ACB
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Filter Type:
Signal Line
Number of Lines:
1
Impedance @ Frequency:
15 Ohms @ 100 MHz
Current Rating (Max):
500mA
DC Resistance (DCR) (Max):
100mOhm
Ratings:
Operating Temperature:
Mounting Type:
Surface Mount
Height (Max):
0.043" (1.10mm)
Size / Dimension:
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)