Abracon LLC ACAG0801-2450-T
Part No.:
ACAG0801-2450-T
Manufacturer:
Abracon LLC
Category:
RF Antennas
Package:
Datasheet:
ACAG0801-2450-T.pdf
Description:
RF ANT 2.45GHZ CHIP SOLDER SMD
Shipping
ACAG0801-2450-T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Abracon LLC
Series:
ACAG
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
RF Family/Standard:
802.15.4, Bluetooth, General ISM, WiFi
Frequency Group:
UHF (2GHz ~ 3GHz)
Frequency (Center/Band):
2.45GHz
Frequency Range:
2.4GHz ~ 2.5GHz
Antenna Type:
Chip
Number of Bands:
1
VSWR:
2
Return Loss:
Gain:
7.29dBi
Power - Max:
Features:
Termination:
Solder
Ingress Protection:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Height (Max):
0.039" (1.00mm)