Allied Components International AC80-470J-RC
Part No.:
AC80-470J-RC
Manufacturer:
Allied Components International
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Datasheet:
AC80-470J-RC.pdf
Description:
47UH 5% AXIAL COATED INDUCTOR
Shipping
AC80-470J-RC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
AC80
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
47 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
800 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
DC Resistance (DCR):
500mOhm Max
Q @ Freq:
40 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
5MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
2.52 MHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.205" Dia x 0.583" L (5.21mm x 14.80mm)