Ezurio AC4424-100
Part No.:
AC4424-100
Manufacturer:
Ezurio
Category:
RF Transceiver Modules and Modems
Package:
Module
Datasheet:
AC4424-100.pdf
Description:
RF TXRX MOD ISM>1GHZ MMCX CHAS
Shipping
AC4424-100 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Ezurio
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
RF Family/Standard:
General ISM > 1GHz
Protocol:
Modulation:
FHSS, FSK
Frequency:
2.4GHz
Data Rate:
288kbps
Power - Output:
20dBm
Sensitivity:
-90dBm
Serial Interfaces:
Antenna Type:
Antenna Not Included, MMCX
Utilized IC / Part:
Memory Size:
Voltage - Supply:
5V
Current - Receiving:
85mA
Current - Transmitting:
100mA ~ 235mA
Mounting Type:
Chassis Mount
Operating Temperature:
-40°C ~ 80°C