Allied Components International AC30-1R0K-RC-AP
Part No.:
AC30-1R0K-RC-AP
Manufacturer:
Allied Components International
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Datasheet:
AC30-1R0K-RC-AP.pdf
Description:
1.0UH 10% AXIAL COATED INDUCTOR
Shipping
AC30-1R0K-RC-AP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
AC30
Package/Case:
Axial
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
920 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
170mOhm Max
Q @ Freq:
45 @ 25.2MHz
Frequency - Self Resonant:
157MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-20°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
25.2 MHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.157" Dia x 0.394" L (3.99mm x 10.01mm)