Panasonic Electric Works ABS1512519
Part No.:
ABS1512519
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
Category:
Limit Switches
Package:
Datasheet:
ABS1512519.pdf
Description:
SWITCH SNAP ACT SPDT 0.1A 125V
Shipping
ABS1512519 Specifications
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Circuit:
SPDT
Switch Function:
On-Mom
Current Rating (Amps):
100mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Lever, Straight
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Ingress Protection:
IP50 - Dust Protected
Features:
Operating Force:
55gf
Release Force:
3.500gf
Operating Position:
0.345" (8.8mm)
Pretravel:
0.110" (2.8mm)
Differential Travel:
0.031" (0.8mm)
Overtravel:
0.047" (1.2mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C