Panasonic Electric Works ABS1412509
Part No.:
ABS1412509
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
Category:
Limit Switches
Package:
Datasheet:
ABS1412509.pdf
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 2A 125V
Shipping
ABS1412509 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
Series:
ABS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Circuit:
SPDT
Switch Function:
On-Mom
Current Rating (Amps):
2A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Lever, Straight
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Solder Lug
Ingress Protection:
IP50 - Dust Protected
Features:
Operating Force:
55gf
Release Force:
3.500gf
Operating Position:
0.345" (8.8mm)
Pretravel:
0.110" (2.8mm)
Differential Travel:
0.031" (0.8mm)
Overtravel:
0.047" (1.2mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C