Abracon LLC ABS06-32.768KHZ-6-T
Part No.:
ABS06-32.768KHZ-6-T
Manufacturer:
Abracon LLC
Category:
Crystals
Package:
2-SMD, No Lead
Datasheet:
ABS06-32.768KHZ-6-T.pdf
Description:
CRYSTAL 32.7680KHZ 6PF SMD
Shipping
ABS06-32.768KHZ-6-T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Abracon LLC
Series:
ABS06
Package/Case:
2-SMD, No Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
kHz Crystal (Tuning Fork)
Frequency:
32.768 kHz
Frequency Stability:
Frequency Tolerance:
±20ppm
Load Capacitance:
6pF
ESR (Equivalent Series Resistance):
90 kOhms
Operating Mode:
Fundamental
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Height - Seated (Max):
0.024" (0.60mm)