Pulse Electronics ABPY00160808301Y00
Part No.:
ABPY00160808301Y00
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Ferrite Beads and Chips
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
ABPY00160808301Y00.pdf
Description:
FERRITE BEAD 300 OHM 0603 1LN
Shipping
ABPY00160808301Y00 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
ABPY
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Filter Type:
Power Line
Number of Lines:
1
Impedance @ Frequency:
300 Ohms @ 100 MHz
Current Rating (Max):
1.5A
DC Resistance (DCR) (Max):
120mOhm
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Height (Max):
0.037" (0.95mm)
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)