Abracon LLC ABM8W-33.3330MHZ-8-D2X-T3
Part No.:
ABM8W-33.3330MHZ-8-D2X-T3
Manufacturer:
Abracon LLC
Category:
Crystals
Package:
4-SMD, No Lead
Datasheet:
ABM8W-33.3330MHZ-8-D2X-T3.pdf
Description:
CRYSTAL 33.3330MHZ 8PF SMD
Shipping
ABM8W-33.3330MHZ-8-D2X-T3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Abracon LLC
Series:
ABM8W
Package/Case:
4-SMD, No Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
MHz Crystal
Frequency:
33.333 MHz
Frequency Stability:
±20ppm
Frequency Tolerance:
±20ppm
Load Capacitance:
8pF
ESR (Equivalent Series Resistance):
40 Ohms
Operating Mode:
Fundamental
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.030" (0.75mm)