Abracon LLC ABL-7.3728MHZ-B2
Part No.:
ABL-7.3728MHZ-B2
Datasheet:
ABL-7.3728MHZ-B2.pdf
Description:
CRYSTAL 7.3728MHZ 18PF TH
Shipping
ABL-7.3728MHZ-B2 Specifications
Frequency:
7.3728 MHz
Frequency Stability:
±50ppm
Frequency Tolerance:
±20ppm
Load Capacitance:
18pF
ESR (Equivalent Series Resistance):
100 Ohms
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C
Size / Dimension:
0.453" L x 0.197" W (11.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.138" (3.50mm)