Abracon LLC ABL-10.000MHZ-B2
Part No.:
ABL-10.000MHZ-B2
Manufacturer:
Abracon LLC
Category:
Crystals
Package:
HC-49/US
Datasheet:
ABL-10.000MHZ-B2.pdf
Description:
CRYSTAL 10.0000MHZ 18PF TH
Shipping
ABL-10.000MHZ-B2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Abracon LLC
Series:
ABL
Package/Case:
HC-49/US
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
MHz Crystal
Frequency:
10 MHz
Frequency Stability:
±50ppm
Frequency Tolerance:
±20ppm
Load Capacitance:
18pF
ESR (Equivalent Series Resistance):
50 Ohms
Operating Mode:
Fundamental
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.453" L x 0.197" W (11.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.138" (3.50mm)