American Bright Optoelectronics Corporation AB-FC012BL-19700-XA1
Part No.:
AB-FC012BL-19700-XA1
Manufacturer:
American Bright Optoelectronics Corporation
Category:
LED COBs, Engines, Modules, Strips
Package:
Datasheet:
AB-FC012BL-19700-XA1.pdf
Description:
LED MOD AB-FC BLUE LNR STRIP
Shipping
AB-FC012BL-19700-XA1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
AB-FC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
LED Module
Color:
Blue
CCT (K):
Wavelength:
470nm (465nm ~ 475nm)
Configuration:
Linear Light Strip, Flexible
Luminous Flux @ Current/Temperature:
168lm
Current - Test:
660mA
Temperature - Test:
25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
12V
Lumens/Watt @ Current - Test:
90 lm/W
Current - Max:
CRI (Color Rendering Index):
Viewing Angle:
120°
Features:
IP65
Size / Dimension:
5000.00mm L x 10.00mm W (25.00mm L per Segment)
Height:
2.50mm