American Bright Optoelectronics Corporation AB-FC01206-19712-XA2
Part No.:
AB-FC01206-19712-XA2
Manufacturer:
American Bright Optoelectronics Corporation
Category:
LED COBs, Engines, Modules, Strips
Package:
Datasheet:
AB-FC01206-19712-XA2.pdf
Description:
LED MOD AB-FC RGB LNR STRIP
Shipping
AB-FC01206-19712-XA2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
AB-FC
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Type:
LED Module
Color:
Red, Green, Blue (RGB)
CCT (K):
Wavelength:
630nm Red, 528nm Blue, 470nm Green
Configuration:
Linear Light Strip, Flexible
Luminous Flux @ Current/Temperature:
90lm Red, 248lm Green, 56lm Blue
Current - Test:
840mA
Temperature - Test:
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
12V
Lumens/Watt @ Current - Test:
9 lm/W Red, 25 lm/W Green, 6 lm/W Blue
Current - Max:
CRI (Color Rendering Index):
Viewing Angle:
120°
Features:
IP65
Size / Dimension:
5000.00mm L x 10.00mm W
Height:
2.50mm