American Bright Optoelectronics Corporation AB-EZD24B-B3
Part No.:
AB-EZD24B-B3
Manufacturer:
American Bright Optoelectronics Corporation
Category:
LED Color Lighting
Package:
1212 (3030 Metric)
Datasheet:
AB-EZD24B-B3.pdf
Description:
LED AB-EZD BLUE 455NM 3030
Shipping
AB-EZD24B-B3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
AB-EZD
Package/Case:
1212 (3030 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Color:
Blue
Wavelength:
455nm (445nm ~ 465nm)
Current - Test:
110mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
24V
Lumens/Watt @ Current - Test:
10 lm/W
Current - Max:
Luminous Flux @ Current/Temperature:
26lm (25lm ~ 27lm)
Temperature - Test:
25°C
Viewing Angle:
120°
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
3030
Size / Dimension:
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.024" (0.62mm)