Bel Power Solutions ABC601-1T24-S
Part No.:
ABC601-1T24-S
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
ABC601-1T24-S.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 600W
Shipping
ABC601-1T24-S Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Series:
ABC601 (600W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 305 VAC, 170 ~ 300 VDC
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
25 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
600W
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
8.11" L x 4.21" W x 1.61" H (206.0mm x 107.0mm x 41.0mm)