Bel Power Solutions ABC450-1T12G-T
Part No.:
ABC450-1T12G-T
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
ABC450-1T12G-T.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 250W
Shipping
ABC450-1T12G-T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Series:
ABC450 (450W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 390 VDC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
37.5 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
250W (450W Forced Air)
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
4.242 kV
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
6.50" L x 4.00" W x 1.60" H (165.1mm x 101.6mm x 40.6mm)