Bel Power Solutions ABC200-1048G
Part No.:
ABC200-1048G
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
ABC200-1048G.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 200W
Shipping
ABC200-1048G Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Series:
ABC200 (200W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
48V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
4.25 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
200W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
4.2 kV
Operating Temperature:
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
PFC, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
4.00" L x 2.00" W x 1.44" H (101.6mm x 50.8mm x 36.6mm)