Bel Power Solutions ABC150-1005G
Part No.:
ABC150-1005G
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
ABC150-1005G.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 5V 110/150W
Shipping
ABC150-1005G Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Series:
ABC150 (150W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
5V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
16 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
110W (150W Forced Air)
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
4.242 kV
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, DC Input Capable, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
4.00" L x 2.00" W x 1.32" H (101.6mm x 50.8mm x 33.6mm)