Anatech Electronics Inc. AB742B1260
Part No.:
AB742B1260
Manufacturer:
Anatech Electronics Inc.
Category:
RF Filters
Package:
Module, SMA Connectors
Datasheet:
AB742B1260.pdf
Description:
RF FILTER BANDPASS 742MHZ MODULE
Shipping
AB742B1260 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Anatech Electronics Inc.
Series:
Package/Case:
Module, SMA Connectors
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Frequency:
742MHz Center
Bandwidth:
27MHz
Filter Type:
Band Pass
Ripple:
Insertion Loss:
1.3dB
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
5.437" L x 3.071" W (138.10mm x 78.00mm)
Height (Max):
0.886" (22.50mm)