American Bright Optoelectronics Corporation AB-2835PM-30F80
Part No.:
AB-2835PM-30F80
Manufacturer:
American Bright Optoelectronics Corporation
Category:
LED White Lighting
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
AB-2835PM-30F80.pdf
Description:
LED 2835PM WARM WHT 3000K 2835
Shipping
AB-2835PM-30F80 Specifications
Manufacturer:
Series:
2835PM
Package/Case:
1411 (3528 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Color:
White, Warm
CCT (K):
3000K
Flux @ 85°C, Current - Test:
Flux @ 25°C, Current - Test:
69lm (65lm ~ 73lm)
Current - Test:
150mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2.95V
Lumens/Watt @ Current - Test:
156 lm/W
CRI (Color Rendering Index):
80
Current - Max:
200mA
Viewing Angle:
120°
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
2835
Size / Dimension:
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.031" (0.80mm)