TE Connectivity Laird AB150/450CS
Part No.:
AB150/450CS
Manufacturer:
TE Connectivity Laird
Category:
RF Antennas
Package:
Datasheet:
AB150/450CS.pdf
Description:
RF ANT 162/460MHZ WHIP STR NMO
Shipping
AB150/450CS Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TE Connectivity Laird
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
RF Family/Standard:
Frequency Group:
VHF (f < 300MHz), UHF (300MHz ~ 1GHz)
Frequency (Center/Band):
162MHz, 460MHz
Frequency Range:
150MHz ~ 174Mhz, 450MHz ~ 470MHz
Antenna Type:
Whip, Straight
Number of Bands:
2
VSWR:
1.5
Return Loss:
Gain:
0dB
Power - Max:
Features:
Termination:
NMO
Ingress Protection:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Base Mount
Height (Max):
38.000" (965.20mm)