Analog Technologies AAS12A12V2
Part No.:
AAS12A12V2
Manufacturer:
Analog Technologies
Category:
Power Supplies (Test, Bench)
Package:
Datasheet:
AAS12A12V2.pdf
Description:
AC Input 12A 12V Laser Driver
Shipping
AAS12A12V2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Analog Technologies
Series:
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Type:
Bench (AC to DC)
Voltage - Supply:
100 ~ 240VAC
Number of Outputs:
1
Voltage - Output:
0 ~ 12V
Current - Output:
0 ~ 12A
Display Type:
Analog
Number of Characters:
Size / Dimension:
7.835" L x 3.898" W x 1.949" H (199.00mm x 99.00mm x 49.50mm)