Phihong USA AA10S-050A(M)-R
Part No.:
AA10S-050A(M)-R
Manufacturer:
Phihong USA
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
AA10S-050A(M)-R.pdf
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W
Shipping
AA10S-050A(M)-R Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Phihong USA
Series:
AA10S (10W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Region Utilized:
Australia
Form:
Wall Mount (Class II)
Input Type:
Fixed Blade
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
5V
Current - Output (Max):
2A
Power (Watts):
10 W
No Load Power Consumption:
75mW (Max)
Polarization:
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
Level VI
Operating Temperature:
0°C ~ 40°C
Output Connector:
USB Micro
Cord Length:
59" (1.50m)
Input Connector:
AS 3112
Features:
Size / Dimension:
2.80" L x 1.34" W x 2.17" H (71.2mm x 34.0mm x 55.0mm)