CIT Relay and Switch A91AC24VDC
Part No.:
A91AC24VDC
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Category:
Automotive Relays
Package:
Datasheet:
A91AC24VDC.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 24V
Shipping
A91AC24VDC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Series:
A9
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
75 mA
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
40 A
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
16.8 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC
Operate Time:
7 ms
Release Time:
5 ms
Features:
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C