TE Connectivity Laird A75BN-001
Part No.:
A75BN-001
Manufacturer:
TE Connectivity Laird
Category:
RF Antennas
Package:
Datasheet:
A75BN-001.pdf
Description:
RF ANT 75MHZ WHIP STR BN CONN
Shipping
A75BN-001 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TE Connectivity Laird
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
RF Family/Standard:
Frequency Group:
VHF (f < 300MHz)
Frequency (Center/Band):
75MHz
Frequency Range:
Antenna Type:
Whip, Straight
Number of Bands:
1
VSWR:
1.5
Return Loss:
Gain:
Power - Max:
50 W
Features:
Termination:
BN
Ingress Protection:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Connector Mount
Height (Max):
10.500" (266.70mm)