Mersen USA Newburyport-MA L.L.C. A70QS250-4
Part No.:
A70QS250-4
Manufacturer:
Mersen USA Newburyport-MA L.L.C.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Datasheet:
A70QS250-4.pdf
Description:
94832-FUSE,FORM 101
Shipping
A70QS250-4 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
A70QS
Package / Case:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Bolt Mount
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
250A
Voltage Rating - AC:
700 VAC
Voltage Rating - DC:
700 VDC
Response Time:
Fast Blow
Applications:
Motor Protection
Features:
Class:
Approval Agency:
CSA, UL
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
200kA AC, 100kA DC
Size / Dimension:
1.500" Dia x 5.079" L (38.10mm x 129.00mm)