Mersen USA Newburyport-MA L.L.C. A70P150-4
Part No.:
A70P150-4
Manufacturer:
Mersen USA Newburyport-MA L.L.C.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Datasheet:
A70P150-4.pdf
Description:
SC FUSE 700V 150A P BLADE
Shipping
A70P150-4 Specifications
Manufacturer:
Series:
A70P
Package / Case:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Bolt Mount
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
150A
Voltage Rating - AC:
700 VAC
Voltage Rating - DC:
650 VDC
Response Time:
Fast Blow
Applications:
Electrical, Industrial
Features:
Indicating
Class:
Approval Agency:
UR
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
100kA
Size / Dimension:
1.500" Dia x 5.079" L (38.10mm x 129.00mm)