CIT Relay and Switch A61CS24VDC.9D
Part No.:
A61CS24VDC.9D
Datasheet:
A61CS24VDC.9D.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 30A 24V
Shipping
A61CS24VDC.9D Specifications
Coil Current:
37.5 mA
Coil Voltage:
24VDC
Contact Rating (Current):
30 A
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
16.8 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C