CIT Relay and Switch A61CS12VDC.9D
Part No.:
A61CS12VDC.9D
Datasheet:
A61CS12VDC.9D.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 30A 12V
Shipping
A61CS12VDC.9D Specifications
Coil Current:
75 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Rating (Current):
30 A
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
8.4 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C