CIT Relay and Switch A61CC24VDC1.3
Part No.:
A61CC24VDC1.3
Datasheet:
A61CC24VDC1.3.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTVIE SPDT 30A 24V
Shipping
A61CC24VDC1.3 Specifications
Coil Current:
55 mA
Coil Voltage:
24VDC
Contact Rating (Current):
30 A
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
16.8 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C