CIT Relay and Switch A61CC12VDC1.3D
Part No.:
A61CC12VDC1.3D
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Category:
Automotive Relays
Package:
Datasheet:
A61CC12VDC1.3D.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 30A 12V
Shipping
A61CC12VDC1.3D Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Series:
A6
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
110.1 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
30 A
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
8.4 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Operate Time:
5 ms
Release Time:
2 ms
Features:
Diode
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C