CIT Relay and Switch A61AC24VDC1.3D
Part No.:
A61AC24VDC1.3D
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Category:
Automotive Relays
Package:
Datasheet:
A61AC24VDC1.3D.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 30A 24V
Shipping
A61AC24VDC1.3D Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Series:
A6
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
55 mA
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
30 A
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
16.8 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC
Operate Time:
5 ms
Release Time:
2 ms
Features:
Diode
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C