CIT Relay and Switch A61AC12VDC1.3D
Part No.:
A61AC12VDC1.3D
Datasheet:
A61AC12VDC1.3D.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 30A 12V
Shipping
A61AC12VDC1.3D Specifications
Coil Current:
110.1 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Rating (Current):
30 A
Switching Voltage:
75VDC - Max
Must Operate Voltage:
8.4 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Features:
Diode
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C