CIT Relay and Switch A51CO24VDC1.6
Part No.:
A51CO24VDC1.6
Datasheet:
A51CO24VDC1.6.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 24V
Shipping
A51CO24VDC1.6 Specifications
Coil Current:
66.7 mA
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
40 A
Switching Voltage:
380VAC, 75VDC - Max
Must Operate Voltage:
16.8 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C