CIT Relay and Switch A51CO12VDC1.9
Part No.:
A51CO12VDC1.9
Datasheet:
A51CO12VDC1.9.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
Shipping
A51CO12VDC1.9 Specifications
Coil Current:
158.3 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
40 A
Switching Voltage:
380VAC, 75VDC - Max
Must Operate Voltage:
8.4 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C