CIT Relay and Switch A51CE24VDC1.6U
Part No.:
A51CE24VDC1.6U
Datasheet:
A51CE24VDC1.6U.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 24V
Shipping
A51CE24VDC1.6U Specifications
Coil Current:
66.7 mA
Coil Voltage:
24VDC
Contact Rating (Current):
40 A
Switching Voltage:
380VAC, 75VDC - Max
Must Operate Voltage:
16.8 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C