CIT Relay and Switch A51CE12VDC1.6U
Part No.:
A51CE12VDC1.6U
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Category:
Automotive Relays
Package:
Datasheet:
A51CE12VDC1.6U.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
Shipping
A51CE12VDC1.6U Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Series:
A5
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
133.3 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
40 A
Switching Voltage:
380VAC, 75VDC - Max
Must Operate Voltage:
8.4 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Operate Time:
5 ms
Release Time:
3 ms
Features:
Sealed - Fully
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C