CIT Relay and Switch A51AS24VDC1.6U
Part No.:
A51AS24VDC1.6U
Datasheet:
A51AS24VDC1.6U.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 24V
Shipping
A51AS24VDC1.6U Specifications
Coil Current:
66.7 mA
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
40 A
Switching Voltage:
380VAC, 75VDC - Max
Must Operate Voltage:
16.8 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC
Features:
Sealed - Fully
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C